Wskazówki te są przeznaczone dla przyszłych, lub aktualnych seminarzystów, magistrantów, licencjuszy, inżynierów in spe itp. itd.

Preferuję tematy związane z bezpieczeństwem. Lubię konkretny temat pracy dobierać we współpracy ze studentem, więc zamiast szukać moich tematów w systemie rejestracji, najlepiej napisz do mnie email, wyrażając chęć pisania u mnie pracy, a potem przyjdź omówić temat osobiście. Twój email mógłby np. odpowiedzieć mi na pytania (choć oczywiście nie musi, szczególnie, jeśli jeszcze odpowiedzi nie znasz):

Oprócz napisania do mnie emaila, zgłoś się też do mnie jako do promotora w wydziałowym systemie rejestracji prac dyplomowych, ale miej na względzie, że jeśli się osobiście nie umówimy, to nic ze wspólnego pisania pracy nie będzie.

Pisanie pracy u mnie będzie się wiązało z wizytami na seminarium (studentów zaocznych też zachęcam) i koniecznością przygotowania prezentacji przynajmniej raz w semestrze. Informacje o seminarium można znaleźć pod adresem:
https://marcing.faculty.wmi.amu.edu.pl/seminarium.html

Jeśli chodzi o techniczny aspekt pisania pracy, to polecam pisanie jej w LaTeXu. Pisanie w Wordach itp. wynalazkach zwykle kończy się płaczem i zgrzytaniem zębów (choć przyznać trzeba, że ostatnia wersja ledwo daje radę). Na kłopoty z LaTeXem podobno dobra jest książka LaTeX książka kucharska.

Dzięki uprzejmości jednego z moich byłych magistrantów, możesz pierwsze 16 stron swojej pracy pobrać w postaci szablonu pracy dyplomowej. (Uwaga - postać wymaganych oświadczeń itp. zmieniała się, zmienia i zmieniać będzie. Oficjalnych informacji zawsze udziela dziekanat.)


Na co trzeba zwracać uwagę zostając moim (albo nawet niekoniecznie moim) podopiecznym?

Chcąc zaliczyć pierwszy semestr seminarium dobrze zadbać o to by:

Chcąc zaliczyć drugi semestr seminarium dobrze zadbać o to by: Chcąc zaliczyć ostatni semestr seminarium dobrze zadbać o to by:

Jeśli się spełnia wszystkie warunki, a nie dostaje się oceny, warto mi się przypomnieć.

Po złożeniu pracy, pozostaje tylko zdać egzamin - i tu nie jest tak strasznie jak by się mogło wydawać, bo jeśli promotor dopuszcza kandydata do tego etapu, to trzeba mocno nabroić, żeby nie zdać. Na egzaminie będą trzy osoby - przewodniczący (który z reguły nie zadaje pytań), promotor i recenzent (którzy zadają pytania). Zwykle można się spodziewać, że promotor i recenzent zadadzą po dwa pytania, z których jedno będzie dotyczyło tematyki pracy dyplomowej, a drugie będzie ogólniejsze - z wiedzy uzyskanej na studiach. Na egzamin warto też przygotować się do krótkiego zaprezentowania swojej pracy, chociaż prawdopodobnie nikt o to nie poprosi.


W roku akademickim 2022/2023 egzaminy dyplomowe przeprowadza się w trybie stacjonarnym. Przeprowadzanie egzaminu w trybie zdalnym wymaga zgody władz rektorskich (sic!). Poniższe informacje pozostawiłem jako ciekawostkę historyczną, bo być może do trybu zdalnego jeszcze wrócimy.

W czasie trwania zdalnego nauczania na naszej uczelni, niektóre procedury uległy zmianie. Szczegółowo można o tym poczytać w zarządzeniu Rektora, a pierwszym źródłem informacji zawsze jest dziekanat. Jednak dla wygody warto wspomnieć o najważniejszych zmianach w procedurze: